م.اميد

خب . قرار بود از اخوان بنويسم يعنی قول داده بودم.

حقيقتش خيلی وقت بود که اين موضوع که دوستای ما ... بچه هايی که حتی شاعرن شعر نيمايی می گن ولی نيما رو نميشناسن ! افکارشو نميشناسن حتی ننشستن بخونن شعراشو ! يا سپيد می گن ( که خيلی هم مد شده ) و اصلا نمی دونن سپيد رو کی شروع کرد ؟ شاملو کی بود ؟ سهراب کی بود ؟ فروغ ؟ اخوان ؟ و خيلی از کسايی که اسماشون رو خيلی شنيديم ... حتی بعضا دفتر شعرشونو واسه کادو تولد هديه می ديم به هم ! اما اصلا نمی دونيم اينا کی بودن ؟ حرف حسابشون چی بود ؟ دردشون چی بود ؟ اصلا دين داشتن ؟ نداشتن ؟ خلاصه چی کاره بودن ؟ منو خيلي عذاب ميداد .

مساله ی دوم اين که خيلی وقتا از بچه های دبيرستانی مثلا می پرسم هی فلانی شعر « زمستان » رو شنيدی ؟ می گه آره اصلا حفظم ! بعد می گم چی می گه اخوان تو اين شعر ؟ منظورش چيه ؟ اصلا چرا اين شعر رو گفته ؟ و جواب درست نمی شنوم !

حالا من می خوام دو کلوم واسه اين بچه هايی که ميان اينجا سر می زنن که اکثرا هم اصلا از ادبيات خوششون نمياد اين شعرای خوبمون رو معرفی کنم و شعراشونو با هم بخونيم و تحليل کنيم !

از مهدی اخوان ثالث متخلص به م.اميد شروع می کنم که از همه هم بيشتر دوستش دارم :
اخوان بدون ترديد از مفاخر دوران معاصر ايران زمين است . به قولي شاگرد خلف نيماست و در سالهاي پاياني عمر خودش پيرمرد او رو ديد و درك كرد .
اخوان از لحاظ شخصيتي داراي ويژگي هاييست كه كمتر در ديگر شعرا ديده مي شود . از جمله اينكه در ميان چند گرايش مختلف هميشه سر گردان بود از گرايش چپ ( كومونيستي ) و ملي گرايي گرفته تا اسلام و زردشت و مسيحيت ... البته در سالهاي آخر عمر علاقه ي فراواني به ايران باستان پيدا كرد و اين در آثارش پيداست ...
اين سرگشتگي را نيز ما در شعرش مي بينيم كه از « تنها خدا ، خداست كه مي ماند » ( نقيضه ای به شعر فروغ « تنها صداست كه مي ماند »‌) شعر دارد تا « كتيبه » كه در آن صادق هدايت بايد بيايد پوچ گرايي را ياد بگيرد !
اخوان مرد غم است ... و گريه آور شعر مي گويد ... شايد بين معاصرين هيچكس مثل او دل آدم را به درد نمي آورد ... عجيب تر از همه اين است كه شعر او در جنبه ي ديگر بسيار حماسي است . در حقيقت اگر بخواهيم شعر او را در دو كلمه خلاصه كنيم مي شود اندوه و حماسه !
وجه تمايز ديگر او از شعراي معاصر سواد بسيار بالاي ادبي اوست .. به جرات اخوان در ميان شعراي معاصر از همه اديب تر است و با شعر شعراي پيشين بسيار آشناست و حتي با زبان فارسي بيشتر از ديگر شعرا اخت شده . سبك شعر او خراساني است يعني به خراساني نزديك است ( اما دليلي كه مي گويم اديب است خراساني گفتنش نيست اين را در مقالات و نوشته هاي جز شعرش مي بينيم ! و البته در شعرش هم خود را نشان داده )
اجتماعي شعر گفتنش هم كه خصوصيت بارزش به حساب نمي آيد چون بسياري از شعراي همين زمان اشعارشان اجتماعي و حتي سياسي ست .
اخوان عربي را خوب مي دانست و لي فرانسه و انگليسي را نه ... با ترجمه با ادبيات غرب آشنا بود .
اخوان استاد استفاده از لغات و اصطلاحات قديم در كنار لغات واصطلاحات حتي عاميانه بود ( اين را دز تحليل اشعارش خواهيم ديد : دمت گرم ( عاميانه و جديد ) و سرت خوش باد ! ( قديم )
مساله ي مهم ديگر اين است كه هرگز تضاد در ساختار شعرش به چشم نمي آيد . اشعار او بسياز محكم اند.
شاعر بسيار پر كاري بود ولي سه مجموعه ي شعرش بسيار چشم گير هستند :
زمستان ( كه با اين دفتر به شهرت رسيد )
آخر شاهنامه
و از اين اوستا
در هر حال شايد مهم ترين مشخصه ي شعرش همين كهن گرايي باشد .
او هم اشعار نو و نيمايي دارد و هم كلاسيك و سنتي . مثلا تعداد اشعار نو و سنتي او در آخر شاهنامه تقريبا با هم برابر است ولي در از اين اوستا بيشتر نيمايي سروده ...

سرتان را به درد نمي آورم ... سعي مي كنم در تحليل اشعارش بيشتر با او آشنايتان كنم.

قربان شما

فاطمه

/ 37 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
pishy

شعراش قشنگه ولی نمی دونم چرا فروغ رو بيشتر دوست دارم

امير

سلام واقعا دستتان درد نكند. بالاخره يكي هم پيدا شد و يه كم با ديد آموزشي به شعر و ادبيات در وبلاگستان نگاه كرد... منتظر ادامه ي مطلب هستم...

علی

سلام مرسی از نوشته ات تا میتونی بنویس

مسيحا

شاعر اگر سعدي شيرازي است ... بافته هاي من و تو بازي است ... چه ربطي داشت واقعا؟؟؟؟ نه ولي انصافا من اين مطالب برام جديد بودن و استفاده و فيض و اينجور چيزا بردم ....موفق باشيد

a

..

hamed

ياحق سلام . با نظرتون در مورد بسياري از شعراي نو سراي امروز موافقم . بسياري از اونهايي كه امروز شعر نو يا سپيد مييگند نه تنها اطلاعي از /يشينه انواع شعر ندارند بلكه حتي با شعر سنتي هم اشنايي ندارند و غالب اساتيد شعر معتقدند كه هر شاعري براي شعر گفتن نياز به اون داره كه اول با شعر سنتي اشنا بشه و بعد شاعري /يشه كنه

ntyw

همش کسشعر

محمود

خوبه